اگر در يك منطقه‌ي گرمسيري يا بسيار مرطوب زندگي مي‌كنيد، استفاده از سیستم های تهویه هوا (مالتی اسپلیت- اسپلیت کانالی- مینی چیلر- چیلر و … ) يكي از انتخاب‌هاي معمول براي بهبود كيفيت هوا است. با توجه به استفاده از هوای با سیکل بسته و گاهاً ورود هوای تازه (Fresh air) در مقایسه با کولرهای قدیمی که منبع ورود گرد و غبار به حساب می آیند در نظر بگیرید که با وجود گذراندن 80% از زمان خود در محیط های بسته چه اتفاقی در دنیای مدرن بدون حضور  سیستم های تهویه برای وضعیت تنفس خواهید داشت ؟؟

 

پارامتر‌هاي مهم در انتخاب سیستم تهویه

  1. برآورد ظرفيت مناسب : مهمترين عامل، مساحت فضاي محصوري است كه قرار است سیستم شما آن را خنك كند. ظرفيت خنك كنندگي اسپلیت ها معمولا با BTU و گاهي با كيلووات سنجيده مي‌شود.
  2. نوع كمپرسور : كمپرسور مهمترين قسمت و در واقع قلب سیستم تهویه شما می باشد در حال حاضر سه تكنولوژي براي ساخت كمپرسور های تهویه مطبوع به كار مي‌رود. جدول زير ويژ‌گي‌هاي هريك را نشان مي‌دهد:
نوع كمپرسور تحمل حرارت مصرف برق ميزان سر و صدا ظرفیت برودتی
پيستوني (رفت و برگشتی) خوب در 105 درجه زیاد زیاد برای تناژ های پایین و متوسط
روتاري (دورانی) کم زیاد کم برای تناژ های پایین تا بالا
حلزونی، اسكرال  (scroll) خوب متوسط کم برای تناژ های بالا
پیچی ، اسکرو  (Screw) بالا متوسط کم برای تناژ های بسیار بالا

بنابراین اگر در يك منطقه‌ي گرمسيري زندگي مي‌كنيد و به توان خنك كنندگي بالا (بيش از 24000btu ) نياز داريد، كمپرسورهاي اسكرال بهترين انتخاب هستند.

  1. برند و كشور سازنده‌ي دستگاه تهویه : با توجه به تنوع برندهای موجود در بازار، لذا خرید مطمئن زمانی حاصل می شود که برند مورد نظر شما تحت قرارداد نمایندگی انحصاری در ایران فعالیت کند و خدمات پس از فروش و گارانتی آن ها تضمین شده باشد.
  2. برند و كشور سازنده‌ي كمپرسورهای دستگاه های تهویه : پس از اطمینان پیدا کردن از نوع برند انتخابی مهمترین گزینه بررسی فنی قلب دستگاه تهویه یا همان کمپرسور می باشد. هرچند کشورهای متعددی اقدام به تولید نمودند ولی آمريكا، آلمان و ژاپن از خوشنام‌ها هستند. هر چند بيشتر ظرفيت توليدشان را به خاورميانه (مصر و عربستان و امارات) و آسياي جنوب شرقي (بخصوص چین)، منتقل نموده اند.
  3. گارانتي معتبر و خدمات پس از فروش : مطمئن شويد شركت معتبري سیستم تهویه شما را ضمانت مي‌كند و در شهرتان نمايندگي خدمات پس از فروش دارد.
  4. ويژگي‌ها و امكانات جانبي : سیستم های تهویه مطبوع غالباً ويژگي‌ها و امكانات جانبي متنوعي دارند. مثلاً :
  • ترموستات موجب عملکرد هوشمند دستگاه در حفظ دما و رطوبت انتخاب شده توسط شما می گردد.
  • مي‌توانند دماي محيط را وقتي كه به خواب مي‌رويد كم كم بالا بياورند و تا صبح دمای مطلوب شما را حاصل نماید.
  • فيلترهاي گوناگون دارند كه گرد و غبار و باكتري محيط را حذف مي‌كنند.
  • به هوا ازن مي‌زنند تا به آن طراوت هواي پس از باران بدهد و …