طرز کار چیلر تراکمی

در چیلرهای تراکمی گازمبرد  ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد. این گاز سپس به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک‌کننده (اواپراتور) می‌شود که در فشار کمتری قرار دارداین کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک‌کننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک‌کننده در ارتباطند می‌گردد. سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می‌شود.

در سیستم چیلر کمپرسور باید با فشار مکش و دهش معینی کار کند. هرگاه از این فشار کمتر یا بیشتر شود این کنترل عمل کرده و دستگاه را خاموش می‌کند. کنترل فشار بالا و پایین قابل تنظیم می‌باشد.(لوپرشرسوئیچ و های پرشر سوئیچ)

 در چیلر تراکمی با کندانسور آبی معمولاً فشار پایین را روی ۳۰ psi و فشار بالا را روی psi ۲۲۰و با کندانسور هوایی فشار پایین را روی ۴۰و فشار بالا را روی ۲۵۰ psi می‌توان تنظیم کرد.

 اگر کمپرسور بر اثر فشار بالا قطع شود باید از سیستم رفع عیب شده و کلید ریست را فشار دهیم ولی اگر بر اثر فشار پایین قطع شود دوباره بر اثر افزایش گاز دستگاه روشن می‌شود.

 کنترل فشار روغن

این وسیله جهت کنترل کردن مداوم فشار روغن کمپرسور می‌باشد. اگر در کمپرسور فشار روغن نباشد باعث صدمه دیدن آن می‌شود. کنترل روغن دارای دو لوله موئین می‌باشد که یکی از آنها به قسمت ساکشن (مکش) کمپرسور و دیگری به قسمت فشار روغن کمپرسور متصل می‌شود. بین فشار مکش کمپرسور و فشار روغن باید حداقل ۱۰ psi فشار باشد در غیر این صورت کنترل روغن فرمان قطع می‌دهد. هنگامی که کنترل روغن احساس کند که فشار زیر ۱۰ psi است یک هیتر درداخل کنترل روغن شروع به گرم شدن می‌شود و پس از تقریباً ۹۰ثانیه حرارت هیتر باعث قطع شدن جریان شده و کمپرسور خاموش می‌شود. در کمپرسور هایی که روغن با فشار گاز از کارتر جریان می یابد اویل پمپ و اویل پرشر سوِیچ تعبیه نمی گردد

 ساختمان چیلر تراکمی

الکتروموتور:

میل لنگ کمپرسور را به حرکت در می‌آورد حرکت دورانی میل لنگ باعث حرکت رفت وبرگشت پیستون در داخل سیلندر می‌گردد در نتیجه گاز مبرد در کمپرسور متراکم می‌شود.در کمپرسور های دیگر تامین نیروی تراکم به عهده موتور می باشد که اغلب الکتریکی و گاهی موتور های احتراق داخلی می باشد

کوپلینگ:

 جفت کننده محور الکترو موتور با محور میل لنگ کمپرسور است.این قطعه در کمپرسور های قدیمی نیمه باز (غیر هرماتیک) وجود دارد

کمپرسور:

گاز خروجی از اواپراتور را متراکم کرده وارد کندانسور می‌کند.تمامی انواع کمپرسور در چیلر تراکمی همین کارکرد را دارند

لوله رانش (دیسشارژ) :

گاز متراکم و داغ  خروجی از کمپرسور را به کندانسور هدایت می‌کند.پرفشار ترین نقطه در سیکل تراکمی خروج گاز داغ از کمپرسور می باشد

کندانسور:

کندانسور این چیلر از نوع پوسته و لوله است و در مینی چیلر ها از نوع صفحه ای می باشد ،معمولا در داخل پوسته گازمبرد و در داخل لوله‌ها آب خنک جریان دارد. گاز داغ و متراکم از مسیر دیسشارژ  وارد پوسته کندانسور می‌شود. به علت تماس با لوله‌های مسی حاوی آب خنک، تقطیر(کندانس) شده به مایع تبدیل می‌شود و از پایینترین نقطه کندانسور  از طریق لوله خارج می‌شود. آب جریانی از طریق لوله وارد کندانسور شده واز طریق لوله خارج می‌شود. آب خروجی از کندانسور به برج خنک کن هدایت می‌شود تا پس از خنک شدن دوباره به کندانسور برگردد.

لوله خروج مایع مبرد از کندانسور

شیر سرویس کندانسور:

برای بستن لوله خروج مبرد مایع  و ذخیره و تجمع آن در کندانسور  در مواقع سرویس و تعمیرات و توقف طولانی دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیر تغذیه ماده مبرد:

معمولا در خط ساکشن قرار داشته برای شارژ گاز در سیستم استفاده می‌شود.

فیلتر درایر یا صافی رطوبت گیر:

وجود مواد جامد و رطوبت در دستگاه تبرید موجب بروز اشکالاتی می‌گردد که برای جلوگیری آن از وسیله‌ای به نام فیلتر برای گرفتن مواد جامد و درایر برای گرفتن رطوبت موجود در سیستم استفاده می‌شود.این فیلتر ها در سایز های استاندارد از نظر ابعاد و روزنه های عبور گاز تو لید و اراِه می گردد

شیر برقی مایع مبرد(سولونوئید ولو):

که در صورت وصل بودن جریان الکتریکی مسیر عبور مایع مبرد را باز نگه می‌دارد این شیر برقی از ترموستات و یا جعبه کنترل استارت  فرمان می‌گیرد.

سایت گلاس یا شیشه رویت :

میزان تغذیه مبرد در فاز مایع را  در سیستم و همچنین وجود رطوبت بیش از حد را در مبرد مشخص می‌نماید.

اواپراتور: ماده مبرد پس از عبور از شیر انبساط وارد اواپراتور چیلر می‌شود ودر داخل مجاری اواپراتور تبخیر شده و به صورت بخار از اواپراتور خارج می‌شود. تبخیر در اواپراتورباعث سرد شدن آب جریانی در پوسته  و یا هوا می‌گردد. آب سرد شده از محل بطرف هواساز و فن کوئیلها جریان می‌یابد و در برگشت از هواسازیا فن کوئیلها از محل ابتدای اوا پراتور وارد اوپراتور چیلر می‌شود.

شیر انبساط ترموستاتیک(اکسپنشن ولو) که از دمای گاز خروجی از اواپراتور تأثیر می گیرد  مقدار ماده مبرد ورودی به اواپراتور را توسط فانوسه  (دریچه متغیر نازل ) تنظیم می‌نماید.

لوله مکش: که گاز خروجی از اواپراتور از طریق لوله وارد قسمت مکش کمپرسور می‌گردد.

تابلو وسایل اندازه‌گیری و کنترل فشار: که فشار سنج های  فشار زیاد(دیسشارژ) و فشارکم (ساکشن) کنترل فشار کم و زیاد و پرشر سوئیچ روغن(اویل پرشر سوئیچ) روی آن نصب شده‌اند.

2 thoughts on “طرز کار چیلر تراکمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *