نحوه لوله کشی فن کویل

لوله کشی

سایز لوله های فن کویل و نحوه لوله کشی فن کویل لوله کشی فن کویل ها معمولا به دو شکل انجام می گردد که البته در ساختمان های اداری و تجاری معمولا سیستم دو لوله ای مرسوم می باشد :

۱-در فن کوئل ۲ لوله ای , یک لوله جهت رفت و یک لوله جهت برگشت آب تعبیه گردیده است.لوله ها ی تعبیه شده در یک زمان معین جهت سرمایش و یا فقط جهت گرمایش استفاده می شوند.و البته یک لوله جهت انتقال آب کندانس و درین نصب می گردد.

۲- در فن کویل های مجهز به ۴ لوله , ۲ لوله برای رفت آب و ۲ لوله جهت برگشت آب تعبیه گردیده است، این فن کوئل ها توانایی وارد کردن همزمان آب سرد و گرم به کویل ها را دارند و همزمان می توانند بخشی از محیط را سرد و بخشی دیگر از محیط را گرم نمایند.

به طور معمول قطر لوله های رفت و برگشت ( انشعاب ) برای فن کوئل ها به صورت زیر محاسبه می گردد:

فن کوئل های ۲۰۰ => سایز ½ اینچ
فن کوئل های ۳۰۰ و ۴۰۰ => سایز ¾ اینچ
فن کوئل های ۶۰۰ و ۸۰۰ و ۱۰۰۰ => سایز ۱ اینچ
فن کوئل های ۱۲۰۰ و کانالی های تا ۱۸۰۰ => سایز ¼۱ اینچ.لوله برگشت فن کوئل را نیز مانند لوله رفت توسط دبی و افت فشار سایز میزنند . افت فشار مناسب برای سیستم های تابستانی ۳ تا ۳٫۵ فوت به ازای ۱۰۰ فوت طول لوله و سیستم های زمستانی ۲٫۵ فوت ، در ضمن هم ارز طولی اتصالات را نیز باید به این اضافه کرد.قطر لوله درین را نیز با توجه به قطر لوله رفت فن کویل می توانید در نظر بگیرید مطابق زیر:از قطر لوله ۱/۲ تا (۱/۲)۱ اینچ ……. لوله درین ۱/۲ اینچ
از قطر لوله (۱/۲)۲ تا ۲ ………. لوله درین ۳/۴
از قطر لوله ۳ تا ۴ ……….. لوله درین ۱
قطر لوله ۵ ……………….. لوله درین (۱/۴)۱
قطر لوله ۶ ……………….. لوله درین (۱/۲)۱

شیب لوله درین ۰٫۵ تا ۱ درصد به طرف چاه درین باشد.

چاه درین باید خشک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *